stzagora

ПРЕВАНТИВНО-ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР ПО ЗАВИСИМОСТИ - СТАРА ЗАГОРА 

Лекция на тема „Превенция на употребата на наркотични вещества“ се проведе в ОДМВР-Стара Загора

Събитието е част от Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления"

Как се отразява консумацията на алкохол върху храносмилателната система и храненето?

Алкохолът заема централно място в културните и социални събития, особено по време на празници и специални поводи. Въпреки това, неговото влияние върху храносмилателната система често остава подценено. Консумацията на алкохол, особено в големи количества, може да доведе до значителни промени в нормалното функциониране на храносмилателната система, вариращи от остри симптоми до хронични заболявания.

Експерти: Може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп

Това, което се случва пред очите на цялото общество – балоните, неадекватните млади хора, е нещо, което е видимо и недопустимо, но допуснато. Електронните цигари са лесно достъпни дори и за твърде млади хора с всички потенциални рискове. Тези устройства са в три категории според съдържанието – никотин, канабис и неизвестни химични вещества с потенциален, увреждащ психиката и централната нервна система, ефект. Това каза специалистът по наркотични зависимости д-р Александър Канчелов в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS. Той обясни, че може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп.

Как действат енергийните напитки на сърцето?

Енергийните напитки са популярни поради способността си бързо да увеличават енергията, концентрацията и издръжливостта. Те съдържат комбинация от кофеин, захар, витамини от група B, аминокиселини като таурин и други съставки, които обещават бодрост и повишена активност. Въпреки това, честата консумация на тези напитки предизвиква сериозни въпроси относно тяхното въздействие върху сърдечно-съдовата система.

Свързаха алкохола с шест основни вида рак

Нов доклад на Американската асоциация за изследване на рака дава поглед върху сложната връзка между алкохола и рака. Авторите на проучването са изчислили, че 40% от всички случаи на рак са свързани с „модифицируеми рискови фактори“ - неща, които хората могат да променят. Консумацията на алкохол е един от тези фактори.

Видовете рак, които са свързани с консумацията на алкохол са: рак на главата и шията, рак на хранопровода, рак на черния дроб, рак на гърдата, колоректален рак и рак на стомаха.

Как влияят ежедневните навици върху мозъка?

Уникално проучване проследява мозъчната активност и поведението на пациент в продължение на пет месеца, разкривайки как ежедневните навици като сън, физически упражнения и настроение могат да повлияят на мозъка в продължение на дни. Откритията са описани в сп. PLoS Biology.

Изследователите установили, че мозъчната свързаност се променя с времето, като е под влияние на фактори като сърдечния ритъм, дишането и физическата активност. Дори малки промени в настроението могат да оставят трайни ефекти върху мозъчните връзки. Например променливостта на сърдечния ритъм по време на почивка силно корелира с мозъчната свързаност, подчертавайки значението на управлението на стреса и релаксацията.

Пет мита за депресията

Депресията за разлика от представите ни не се проявява непременно с очевидни симптоми като изразена тъга или отдръпване от близките. Подобни прояви могат да бъдат израз на депресия, разбира се, но не е задължително те да са обвързани, и тя да остане неразпозната и погрешно взета за тревожност или друго психично разстройство.

При някоя депресията се проявява с по-висока раздразнителност, скръб, безпокойство, прекалена самовглъбеност или продължаващо лошо настроение. Истината е, че трудно може да се разпознае депресията особено при тези хора, които не се чувстват комфортно да изразяват различни свои емоции или възприемат това за слабост и уязвимост.

Българските деца в тежка зависимост от интернет

Българските деца са сред най-пристрастените към социалните мрежи в Европа. Световната здравна организация ни поставя на челните места след Румъния и Малта. Това е реална зависимост, като тази към субстанции като алкохол, дрога, цигари, се посочва в данните. Предупреждава се, че пристрастяването може да има сериозни психически и физически последици.

“Нормално е децата да стоят пред устройствата до два часа дневно, но понякога родителите можем да направим компромис, като ги оставим малко повече пред мониторите”, заяви Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет.

Свръхобгрижени деца, липса на удоволствие: от какво страдат новите поколения

Свръхобгрижените деца, които са засипвани с подаръци и привилегии, живеят без проблеми, нямат ангажимент към семейство и приятели, защото живеят за себе си. На практика са зависими. Поставени са в зависимост от своите родители. Но, бягайки от тази зависимост, търсят свободата в наркотиците или някъде другаде, защото не могат да се справят сами.

Този затворен кръг илюстрира една нова зависимост - зависимост от родителите. Защо се е появила? Защото сме спрели да се интересуваме от децата си. Не по телефона, не в чата, а очи в очи. И компенсираме гузната съвест с подаръци и привилегии. Какво се случва когато се загуби естественият контакт и какви са опасностите, които създават модерни зависимости, разказват психиатрите д-р Мариам Калудиева и доц. д-р Емил Калудиев от Медицински център "Дорис клиникс".

Дигиталната зависимост води до високи нива на тревожност, каза организационният психолог Георги Млеканов

Георги Млеканов е организационен психолог с над 10-годишен опит в тренинги, свързани с развитието на социални умения. Има силно застъпена позиция относно социализацията в работна среда на хора от уязвими групи в нашето общество. Автор е на редица статии, както и на книгите „Смелиян, Амидофен и още двама-трима“ и повестта „Бисмут“.