Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова издаде заповеди за незабавно и ефективно изтегляне от пазара на "Wildkraut Energy Sniff" и "Sniff Bull Energy Dust" - продукти, които представляват алтернатива на енергийна напитка и се приемат назално, чрез вдишване през носа. Това съобщиха от КЗП.
Продуктите са идентифицирани като сериозна заплаха за здравето и безопасността на потребителите.
В разгара на скандала с рекламираното от певица “шмъркане” на енергийна напитка на прах стана ясно, че всяко второ дете в България на възраст между 7 и 18 години е консумирало енергийни напитки поне веднъж. Това сочат данните от най-новото национално представително проучване за хранителните навици на децата у нас, проведено в периода юни - юли 2024 г. от изследователска агенция Blue Point.
Проучването е част от дългосрочната информационна кампания под надслов “Хранене - Смисъл”, чиято основна цел е да повдигне сериозен и систематичен обществен разговор по темата за здравословното и осъзнато хранене. Партньори на инициативата са Националната асоциация “Практическа диететика и интегративна медицина” (НАПДИМ), Медицинският университет “Проф. д-р П. Стоянов” - Варна и Националната асоциация “Родители”.
Зависимостите към вещества освен чисто физиологически аспект, имат психологически и поведенчески. Кофеинът е признат за наркотик, заяви пред БГНЕС психологът Иван Игов.
В сряда общественото пространство у нас и онлайн средите бяха взривени от скандалния случай, при който Денислава Сашова, позната с псевдонима "Диона", която беше заловена да шофира под влиянието на кокаин, публикува в профилите си в социалните мрежи видео, в което рекламира енергийна напитка на прах, която се приема чрез шмъркане.
Съветът за електронни медии (СЕМ) и изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) осъществяват надзор дали има непозволена реклама на хазарт в България. Това уточнява служебният финансов министър Людмила Петкова в отговор на въпроси на депутата от ПП-ДБ и зам.-председател на парламентарната група на коалицията Божидар Божанов. Той беше и министър на електронното управление в правителството на Кирил Петков.
Министерството на здравеопазването обмисля какви са възможностите в законодателството, за да се създаде списък на опасни за здравето вещества и да се ограничи разпространението и употребата на райски газ само до допустимите от закона цели.
Това заяви служебният министър на здравеопазването Галя Кондева по време на изслушване в парламента във връзка с употребата на диазотен оксид (райски газ) от непълнолетни. По темата беше изслушан и служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
Новите дроги нанасят много по-големи щети върху физическото и психическото здраве в сравнение с "традиционните" дроги, а сред хората, засегнати от различни зависимости, най-много се самоубиват зависимите от хазарт. Това каза в националния пресклуб на БТА Желяз Турлаков от „Кошер“ - център за рехабилитация и психотерапия на зависимости.
Центърът даде гласност на проблема, че ситуацията със зависимостите у нас се влошава.
Държавата да създаде механизъм за превенция на зависимостите, един процент от акцизите от алкохол и тютюневи изделия да се насочи за превенция, а рекламите на хазарт да се преустановят – около тези предложения се обединиха експерти, работещи в областта на терапията на различни зависимости.
Физическите упражнения са от голяма полза за здравето на мозъка, като подобряват познавателните способности, настроението и намаляват риска от невродегенеративни заболявания. Няколко нови проучвания са демонстрирали значителното положително въздействие на упражненията върху различни системи на организма.
Упражнението е свързано с увеличаване на мускулната сила, подобряване на здравето на сърцето, понижаване на кръвната захар (глюкоза) и много други ползи за здравето. Дейности като бягане на бягаща пътека, каране на колело по стръмен хълм, вдигане на тежести или бърза разходка по време на обяд предлагат широк набор от предимства. Ползите от физическите упражнения надхвърлят подобряването на физическия външен вид или издръжливостта на тялото.
Депресията е водеща причина за инвалидност в световен мащаб и е свързана с нарушения в редица мозъчни и психологически процеси, включително нарушено учене и памет. Според Световната здравна организация повече от 264 милиона души по света страдат от депресия.
Някои от най-честите симптоми при депресивни състояния са продължително чувство на тъга, празнота или безнадеждност, загуба на интерес към дейности, които обикновено носят удоволствие, промени в апетита и теглото, разстройства на съня (безсъние или прекомерна сънливост), умора и липса на енергия.
Установено е, че физическата активност, особено аеробните упражнения, намаляват депресивните симптоми, но досега процесите, които стоят зад това, са слабо проучени. В най-ново изследване се констатира, че физическите упражнения намаляват симптомите на депресия и се разглеждат промените в мозъка, които настъпват.
Алкохолът е широко употребяван в социални ситуации и често се възприема като средство за релаксация и облекчаване на стреса. Въпреки това, неговото въздействие върху тревожността е комплексно и може да има както краткосрочни, така и дългосрочни последствия за психичното здраве.
Краткосрочно въздействие
Ефектът на облекчаване: В малки дози, алкохолът може временно да намали чувството на тревожност и стрес. Той действа като депресант на централната нервна система, което може да доведе до чувство на релаксация и еуфория. Това е причината, поради която много хора посягат към алкохол, за да се справят със социалната тревожност или напрежението.
Социална дезинхибиция: Алкохолът може да намали инхибициите и да улесни социалното взаимодействие, което също може да облекчи чувството на тревожност в краткосрочен план. Хората може да се чувстват по-уверени и по-малко самосъзнателни.
Дългосрочно въздействие
Повишена тревожност: Въпреки че алкохолът може временно да намали тревожността, прекомерната и редовна употреба може да има обратен ефект. Алкохолът може да наруши химическия баланс в мозъка, който регулира настроението и емоциите. След отрезвяване, нивата на стресовите хормони като кортизол могат да се увеличат, което води до повишена тревожност.
Младите хора, които днес започват на пазара на труда, генерират идеи, нетърпеливи са, искат да променят и да реализират нови неща, да не влизат в рамки, да не ги сравняваме с други поколения и е важно да се знае, че те ще сменят не само една професия - най-вероятно професиите, които те ще работят след 10 години още не са се родили. Това коментира в “Денят започва” психологът Младен Владимиров.
Той се спря и на зависимостта, която развиват децата към технологиите. Подчерта, че има зависимост към бързия допамин, който осигуряват именно технологиите.
“Това касае не само децата. Аз все по-често работя с клиенти 25-30-годишни, които казват, че около обяд им падат батериите. Изключително пагубно е, че 2-3-годишни деца ползват технологии.”
Източник: bnt.bg