Физическите упражнения са от голяма полза за здравето на мозъка, като подобряват познавателните способности, настроението и намаляват риска от невродегенеративни заболявания. Няколко нови проучвания са демонстрирали значителното положително въздействие на упражненията върху различни системи на организма.
Упражнението е свързано с увеличаване на мускулната сила, подобряване на здравето на сърцето, понижаване на кръвната захар (глюкоза) и много други ползи за здравето. Дейности като бягане на бягаща пътека, каране на колело по стръмен хълм, вдигане на тежести или бърза разходка по време на обяд предлагат широк набор от предимства. Ползите от физическите упражнения надхвърлят подобряването на физическия външен вид или издръжливостта на тялото.
Доказателства от проучвания показват, че редовната физическа активност може да повиши настроението, да облекчи стреса и да изостри когнитивните функции, подчертавайки дълбоката връзка между тялото и ума. Различните хора обаче могат да реагират доста различно на разнообразните форми на упражнения, като аеробни тренировки или силови тренировки.
Въпреки че е добре известно, че редовните упражнения са от важно значение за воденето на здравословен начин на живот, някои по-стари изследвания са посочили, че интензивните упражнения могат да имат и отрицателни ефекти. По-новите изследвания обаче са показали, че елитните спортисти са имали леко удължена продължителност на живота през десетилетията. Упражненията значително подобряват здравето на мозъка чрез насърчаване на неврогенезата и синаптичната пластичност.
В ново съвместно усилие, ръководено от Stanford Medicine, учените са изследвали основните механизми, чрез които упражненията насърчават цялостното здраве, особено здравето на мозъка. Като разберат как упражненията влияят на различни органи на молекулярно ниво, медицинските специалисти биха могли да приспособят препоръките за упражнения по-ефективно.
Тези открития може също така да проправят пътя за разработване на лекарствени терапии, които имитират ползите от упражненията за тези, които не могат да се занимават с физическа активност.
Проучването, чиито констатации са публикувани в списанието Nature, е включвало близо 10 000 измервания в почти 20 вида тъкани, за да изследва въздействието на 8 седмици упражнения за издръжливост при лабораторни плъхове, обучени да бягат на малки бягащи пътеки. Заключенията от проучването разкриват забележителни положителни ефекти от упражненията върху имунната система, реакцията на стрес, производството на енергия и метаболизма. Изследователите също са идентифицирали значителни връзки между упражненията и молекулите и гените, за които вече е известно, че участват в множество човешки заболявания и възстановяване на тъканите.
Други нови статии на изследователи от Stanford Medicine включват доклад в Nature Communications, който изследва предизвиканите от упражнения промени в гени и тъкани, свързани с риска от заболяване, и документ, публикуван в Cell Metabolism, който изследва ефектите от упражненията върху митохондриите ("енергийните фабрики" на клетката), в различни тъкани, при плъхове.
Източник: puls.bg