Депресията е водеща причина за инвалидност в световен мащаб и е свързана с нарушения в редица мозъчни и психологически процеси, включително нарушено учене и памет. Според Световната здравна организация повече от 264 милиона души по света страдат от депресия.
Някои от най-честите симптоми при депресивни състояния са продължително чувство на тъга, празнота или безнадеждност, загуба на интерес към дейности, които обикновено носят удоволствие, промени в апетита и теглото, разстройства на съня (безсъние или прекомерна сънливост), умора и липса на енергия.
Установено е, че физическата активност, особено аеробните упражнения, намаляват депресивните симптоми, но досега процесите, които стоят зад това, са слабо проучени. В най-ново изследване се констатира, че физическите упражнения намаляват симптомите на депресия и се разглеждат промените в мозъка, които настъпват.
В проучването, публикувано в Translational Psychiatry, изследователите предлагат нова хипотеза за разбиране на антидепресивните ефекти на физическите упражнения. Те смятат, че процесът може да зависи от мотивацията, която е много важна за облекчаване на редица симптоми на депресията, като анхедония (липса на интерес или радост от житейските преживявания), ниски нива на енергия и замъглен ум.
Екипът обобщава научните трудове, които изследват механизмите на депресията, и стига до заключението, че депресията, особено анхедонията, е свързана с повишено възпаление, причинено от имунния отговор на организма. Важно е да се отбележи, че възпалението е свързано и с нарушеното предаване на допамин. Тези биологични промени могат да представляват ключови процеси, водещи до промени в мотивацията, и по-специално до по-ниска готовност за полагане на физически или умствени усилия.
В същото време упражненията намаляват възпалението, повишават функцията на допамина и засилват мотивацията. Изследователите смятат, че това може да е важна причина за антидепресивния ефект на упражненията.
Антидепресивният ефект на аеробните упражнения е убедително доказан чрез контролирани проучвания, но механизмът му не е добре проучен. Отчасти това е така, защото той вероятно включва различни биологични и психологични процеси, смятат експертите.
Наред с положителния ефект върху възпалението и допамина, физическите упражнения също така намаляват оксидативния стрес и подобряват самооценката и самоефикасността.
Освен това аеробните дейности намаляват възпалението и повишават предаването на допамин, което от своя страна увеличава желанието за полагане на усилия и следователно повишава мотивацията като цяло, констатира проучването.
Екипът се надява, че това разбиране за начина, по който физическите упражнения намаляват симптомите на депресията, ще помогне за разработването на нови стратегии за лечение - като например персонализирани програми за физически упражнения.
Разбирането на механизмите, които са в основата на антидепресивните ефекти на физическата активност при депресия, може да помогне да се определят факторите, причиняващи депресия. Това от своя страна би било полезно при разработването на нови стратегии за интервенция, по-специално персонализирана интервенция и социално предписване.
За да се провери допълнително тази хипотеза обаче е нужно да се проведат големи контролирани проучвания с участници на случаен принцип, които да оценят антидепресивните ефекти на физическите упражнения. Същевременно трябва да се измери ефектът върху променливи, включително възпаление, предаване на допамин и мотивация.
Източник: puls.bg