През 2003 г. е произведена първата електронна цигара в света. Днес има регистрирани над 460 търговски наименования, произвеждани с 8 000 различни аромата.
В едно от най-посещаваните заведения в Ловеч залата за пушачи е пълна. Повечето посетители обаче приемат евентуална забрана на електронните цигари позитивно – според тях забраната следва да важи за всички видове цигари, без значение дали са стандартни или електронни. На много места в града електронни цигари се продават на деца под 18-годишна възраст, сочи репортерска проверка.
"Електронните цигари също са вредни като останалите. В началото има отлив, но с времето клиентите свикват и се научават как трябва да живеем", коментира Николай Братоев, управител на кафене в Ловеч, въвел пълна забрана за тютюнопушене. Според него сме тръгнали да гоним Западна Европа, а там е забранено от 20 години.
"В някакъв момент това може да се отрази на самия бизнес – има клиенти, които предпочитат да пушат и електронните цигари са тяхната алтернатива, особено в зимните месеци", казва Мария Тодорова, която ръководи ресторант в града. По думите ѝ дори пушачи се чувстват по-добре в заведенията, когато вътре не се пуши.
Трябва да се забрани тютюнопушенето, а не да се детайлизира по какъв метод, изрази мнение в интервю за БНР проф. д-р Иван Груев, член на Дружеството на кардиолозите в България.
Тази дискусия в цивилизования свят е приключила. Нашето законодателство трябва да се хармонизира, каза той.
Кардиологът определи обособените затворени пространства за пушене като порочна практика, която би следвало да се обхване от забраните.
Тютюнопушенето е сред най-съществените фактори както за сърдечносъдовите, така и за онкологичните заболявания. Устройствата с нагряване не намаляват сърдечносъдовия риск, категоричен е специалистът. Според него разликата между традиционните и бездимните тютюневи изделия е изкуствена.
В началото електронните са били лансирани като мост към отказ от цигарите, но всъщност една зависимост заменя друга, обясни д-р Груев. По думите му това превръща тютюнопушенето в навик от още по-ранна тийнейджърска възраст, като принос има и широкото им рекламиране.
"В цяла София е пълно с билбордове, които рекламират по доста привлекателен начин такива тютюневи изделия. Това тласка младите хора към употребата им и към зависимости. Тютюнопушенето е зависимост и не трябва да се промотира и рекламира по никакъв начин. Напротив – трябва да се прилагат всякакви възможни рестрикции за нейното ограничаване", коментира кардиологът в предаването "Хоризонт до обед".
Всички устройства трябва да бъдат под общ знаменател и да се третират еднакво, заяви д-р Иван Груев.
"Да, намали се пушенето в заведенията, но на много места след 22.30 часа се пушат и обикновени цигари. Контролът и санкциите са недостатъчни."
Източник: bnr.bg