Чернодробната цироза често не е свързана с проява на симптоми, поради което в някои случаи може да бъде установена в по-късен стадий. Въпреки това в някои случаи могат да се проявят някои симптоми, които понякога са повод за притеснение при пациентите.
Такива са:
Варици на хранопровода, които могат да доведат до кръвоизливи и хематемеза;
Жълтеница;
Асцит;
Сърбеж;
Загуба на апетит и тегло;
Оток на глезените;
Силна умора;
Гадене и повръщане;
Мускулни крампи.
Подутият корем е характерен за цирозата поради промяна в структурата на черния дроб и развитието на асцит, който е свързан с натрупване на течност в коремната кухина. Това често се свързва с портална хипертония - повишено кръвно налягане в системата на порталната вена, което се дължи на повишената ригидност на черния дроб, която затруднява преминаването на кръвта през него. По тази причина коремът се подува и коремната кухина се изпълва с течност.
Промяната в структурата и ригидността на черния дроб затруднява чернодробното кръвообращение, което води и до появата на варици на хранопровода. Те са свързани с повишен риск от кървене и могат да доведат до повръщане на кръв или кръв в изпражненията.
Жълтеницата се дължи на нарушената чернодробна функция и намаления брой функциониращи чернодробни клетки - хепатоцити. Тя се проявява с пожълтяване на кожата, жълто оцветяване на склерата на очите и по-тъмен цвят на урината.
Нарушената памет и концентрация се дължат на намалената способност на черния дроб да обезврежда невротоксичните субстанции и метаболити в кръвта, което води до ровишен риск от чернодробна енцефалопатия.
Кои са основните причини за цироза?
Честата и прекомерна консумация на алкохол е причината за 50 до 70% от случаите на цироза;
Неалкохолна чернодробна стеатоза, още известна като мастен черен дроб, е все по-честа причина за цироза;
Вируси - като например вирусите на хепатит В и С;
Метаболитен синдром - съчетание на диабет, наднормено тегло/затлъстяване, високо кръвно налягане, високи нива на пикочна киселина;
Генетични заболявания - болест на Уилсън, вроден дефицит на алфа-1 антитрипсин, хемохроматоза;
Автоимунни заболявания;
Десностранна сърдечна недостатъчност.
Рискови фактори
Мъжки пол и възраст над 50 години - най-често мъжете над 50-годишна възраст са засегнати от хроничен хепатит С и алкохолна цироза;
Метаболитен синдром - съчетанието между инсулинова резистентност/диабет тип 2, затлъстяване, висок холестерол и високо кръвно налягане е свързано с повишен риск от развитие на неалкохолна чернодробна стеатоза - мастен черен дроб.
Източник: puls.bg