Световната здравна организация - СЗО е посочила консумацията на алкохол като втората най-предотвратима причина за летален изход от рак, след тютюнопушенето, в много страни от Европа. Счита се, че алкохолът е причина за 11% от раковите заболявания при мъжете и за 4,5% от раковите заболявания при жените. Консумацията на алкохол е съществено предизвикателство за общественото здраве.
Проучване, публикувано в JAMA, е показало ефектите от промените в здравето, свързани с консумацията на алкохол. В него са участвали 4 513 746 възрастни. Учените са анализирали данни от близо 4 513 746 възрастни в Корея.
Участниците на възраст над 40 години са били разпределени в отделни групи според тяхната консумация на алкохол: 0 g/ден - лека консумация, <15 g/ден - умерена консумация, 15-29,9 g/ден - тежка консумация и ≥30 g/ден - прекомерна консумация на алкохол. След това всички данни от доброволците са били анализирани в периода между 16 април до 6 юли 2020 г.
Основната цел на изследването е била да се проследи броя на раковите заболявания, причинени от алкохол - рак на главата и шията, хранопровода, колоректлен карцином, рак на черния дроб, ларинкса и гърдата при жени. Второстепенната цел на изследването е била установяване на новодиагностицирани ракови заболявания, с изключение на рак на щитовидната жлеза.
Сред 4 513 746 участници процентът на заболеваемост от рак е бил 7,7 на 1000 души годишно. Участниците, които са консумирали най-много алкохол, са с по-висок риск от развитие на рак, в сравнение останалите. При тези, които са увеличили малко консумацията си, също се е наблюдавал повишен риск. Участниците, които са имали ниска консумация на алкохол и тези, които са спрели да пият, са имали по-малък риск от рак, който се дължи на действието на алкохола, отколкото тези, които са запазили навиците си.
Резултатите от това проучване са показали, че повишената консумация на алкохол е била свързана с по-висок риск от развитие както на свързани с алкохола ракови заболявания, така и на всякакви видове рак. Прекратяването на консумацията на алкохол и намалената консумация са били свързани с по-нисък риск от развитие както на свързани с алкохола ракови заболявания, така и на нсякакви видове рак.
Превенцията, особено сред младите, е с най-ключово значение: нито един прием на алкохол не е безвреден. От 2017 г. насам препоръките посочват, че е препоръчително, независимо от пола, да се приемат не повече от 10 чаши алкохол на седмица.
Препоръчително е има поне два дни от седмицата, в които не се консумира алкохол, за да се намалят вредните ефекти от алкохола върху здравето: риск от развитие на ракови, сърдечносъдови и храносмилателни заболявания, заболявания на нервната система, психични разстройства и други.
Източник: puls.bg