Зачестилите пътни инциденти след употреба на наркотици доведоха до много въпроси - как влияят наркотиците върху концентрацията, колко дълго продължават да се откриват в човешкия организъм, има ли лекарства, които могат да дадат фалшиво положителен резултат при тест за наркотици?
Отговорите на тези въпроси дава известният лекар-токсиколог д-р Петко Загорчев:
"Има лекарства, които могат да дадат фалшиво положителен резултат при изследване за наличие на наркотици. С това обаче често се спекулира. Има строг протокол за вземане на наркотични проби между болницата и полицията и при спазване на правилата грешките са изключени“. Това каза известният лекар-токсиколог от Шумен д-р Петко Загорчев. Неговото експертно мнение често се използва в досъдебни производства.
"Много е важно какво ще се изследва. Изследваме полевия дръг тест, кръв, урина и метаболити. Те могат да покажат типа на наркотика в организма", обясни още специалистът.
"Всички наркотични вещества влияят отрицателно върху концентрацията. Някои от тях забавят реакциите, други нарушават ориентацията, стимулантите създават фалшиво чувство за сила. Всички водят до загуба на контрол на ситуацията“, категоричен е д-р Загорчев:
"Има наркотични вещества от групата на опиатите като хероинът, морфинът и прочие, които потискат централната нервна система и снижават възможностите за концентрация до възможност на пълна загуба на контрол и силно забавяне на реакциите. Има и наркотици от групата на енергийните наркотици, които директно нарушават ориентацията на пациента в пространството и времето. Правят го абсолютно негоден за каквато и да е ориентация в продължение на няколко часа, а даже и денонощия. Много по-особена е групата на стимулантите, на амфетамините. Те създават едно привидно чувство за сила, за стабилност, за изостряне на рефлексите, затова се ползват много от шофьорите на международен транспорт, за да премахнат нуждата от сън, сънливостта, но се създава едно фалшиво чувство за самоувереност и се губи чувството за контрол върху времето, реакцията и риска".
"Рухна митът, че водата за уста дава фалшиво положителен тест за алкохол. Енергийните напитки също не позитивират тестовете. Те обаче водят до други здравословни проблеми“, катерогичен е д-р Загорчев.
Източник: bnr.bg