Този сайт е разработен от ПИЦ по зависимости към Общинския съвет по наркотични вещества на Община Стара Загора.
Ние сме създадени по Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Информацията, която публикуваме, е съобразена със законодателството на Република България и отразява общинската и националната политика в сферата на превенцията на зависимостите към психоактивни вещества (ПАВ).
Какво са ПАВ?
Това са вещества, които въздействат на централната нервна система и променят възприятията, съзнанието, настроението и поведението на употребяващия. Въздействайки и на психиката, и на тялото, ПАВ предизвикват физическа и/или психическа зависимост.
ПАВ са не само нелегалните вещества (хашиш, хероин, кокаин, амфетамини, дизайнерски дроги и др.). Към групата на психоактивните вещества спадат и вещества със законна употреба: алкохолът и цигарите са разрешени за пълнолетни, но злоупотребата с тях води до здравни проблеми и до риск от зависимост; съществуват и вещества, които не са забранени от закона, но имат сериозни последствия за здравето – такива са инхалантите (спрейове, лепило, разтворители), а когато сънотворни, успокояващи и обезболяващи медикаменти се употребяват неправилно, към тях също се развива зависимост.
Нашата основна цел е да опазим живота и здравето на децата и да повишим информираността сред младите хора, техните родители, учители и сред общността за влиянието на ПАВ върху човешкия организъм, за опасностите от употребата им и злоупотребата с тях.
Щом веднъж сте намерили нашия сайт, силно вярваме, че ще сме си взаимно полезни! С информацията тук ние провокираме Вашата съпричастност към основната цел на работата ни в Превантивно-информационния център по зависимости.
С надеждата, че заЕДНО полагаме началото на промяната в разбирането, отношението и действията към проблема на зависимостите, Ви благодарим за вниманието към нашите интересни страници и Ви приветстваме с
ДОБРЕ ДОШЛИ!
Превантивните дейностите се изпълняват от Сдружение „АРЗ Солидарност“ и Превантивно-информационните центрове (ПИЦ) в страната
Експерти от цялата страна ще консултират и насочват ученици на възраст 12-19 г. с помощта на специални онлайн въпросници за превенция на употребата на наркотици. Целта на въпросниците е да послужат като мост между експертите и младежите в риск от употреба – директно или през важните възрастните в живота им и да им помогнат да вземат навременни мерки след оценка на ситуацията и нуждите им.
Интерактивните онлайн инструменти за селективна и индикативна превенция са изработени от психолозите от Сдружение „АРЗ Солидарност“ в тясно сътрудничество с експерти от Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Въпросниците са в три варианта: за ученици, за родители и за учители, педагогически съветници и училищни психолози. Дейностите са в изпълнение на Стратегическа задача от Националната стратегия за борба с наркотиците (2020-2024 г.) и са финансирани от Министерство на здравеопазването чрез Национален център по обществено здраве и анализи.
Всеки, който попълни въпросник, ще получи кратка препоръка или ще бъде насочен към консултация със специалист за допълнителна оценка и осъществяване на определения вид превенция в случай, че това е необходимо. Това от своя страна ще подпомогне превенцията на употреба или на зависимост към наркотици.
Целта на въпросниците е да послужат и като мост между хората в нужда от цялата страна и специалисти от Превантивно-информационните центрове, които са в близост до тях, така че да имат възможност да получат адекватна помощ и консултация на живо.
На въпросниците ще могат да отговарят анонимно неограничен брой хора.
„Стъпихме на близо 20 годишния си опит в работа със зависими и хора в риск от зависимост, за да изработим онлайн въпросниците и се надяваме, че чрез социалните мрежи и с помощта на медиите ще достигнем до възможно най-много тийнейджъри, за да им помогнем да не попадат в капана на зависимостта от наркотици.“ Това коментира Светослав Кирилов, директор на Сдружение „АРЗ Солидарност“.
Освен въпросниците в дейностите е включена и допълнителна помощ за учениците и техните родители чрез информация, онлайн дискусии и експертно мнение по битуващи митове, свързани с употребата. Сред тях са: кога трябва да започнем да говорим с детето си за наркотиците; как поставяме граници на нашия тийнейджър; кои са най-трудните теми за разговор децата и др.
Скриниг въпросниците могат да бъдат открити ТУК.
Валентин Минков е психолог, който над 15 години работи в Превантивно-информационния център по зависимости в Плевен. Ето какво обясни той за възможностите да се мотивират за лечение хората, употребяващи наркотични вещества.
– Г-н Минков, как да реагират близките на хората с проблемна употреба на наркотици, за да намерят изход от ситуацията?
– Много е важно да запазим спокойствие, когато научим за употребата на наркотични вещества от наш близък. Защото хората със зависимост към хазарта или към психоактивни вещества са силно емоционални. Те са като махало, което се люлее от едната в другата крайност – от агресията, от силната емоция, от напрежението, до самообвиненията и несигурността. Ролята на близките и на специалистите е колкото се можем да оберем тази голяма амплитуда на люлеене така, че човекът да бъде балансиран, доколкото е възможно. За да можем да мотивираме зависимия да се лекува, преди всичко трябва да сме убедени за пътя, по който е нужно да тръгне и да извърви. Ето защо е важно близките да са наясно през какви стъпки трябва да се мине, за да бъде ефективно лечението. За съжаление, лечението няма да протече само за десет дни. Същинското лечение на хора, които са формирали зависимост към психоактивни вещества, трае толкова, колкото е периодът на активната употреба. Ако човек е употребявал системно опиати или стимуланти две години, за да се освободи от зависимостта или поне да стигне до емоционален и физически баланс, са му нужни също две години. В момента изключително